Jdi na obsah Jdi na menu
 


Dravé Ryby

15. 7. 2009

Takže v tomto příspěvku vám nabízím mé znalosti o dravých rybách.Tak začneme:

Candát obecný:

Obrázek “http://klub.snakesub.cz/images/katalog/500/629.jpg” nelze zobrazit, protože obsahuje chyby.


Charakteristika: Má statné,zavalité tělo vřetenovitého tvaru,hřbetje šedozeleně zbarvený s nevýraznýminačernalými pruhy a břicho bílé.Na skřelích má malý nenápadný osten,přední hřbetníploutev je vystužena ostrými tvrdými paprsky.Dorůstá v průměru do 40-70cm,při dostatku potravy mohou mít i 1,3 m a vážit 15 Kg.

Na co ho chytit:V první řadě používejte nástražní rybky.Mějte na zřeteli,že candáti loví jen relativně malé ryby-osvědčená nástraha je twister,gumová rybka,ale i wobler,kousky rybího masa,žížaly či menší rotační třpytky.Chytejte na lehké až těžké pruty na položenou nebo na přívlač,v závislosti na proudění vody a velikosti nástrahy. 

Kdy chytat:Od srpna až do zimních měsíců , nejosvědčenější je konec léta a podzim.Candát nesnáší ostré sluníčko,proto choďte na lov, když bude pošmourno , mlha či zakalená voda,to jim vyhovuje nejvíce.

Jaké má maso:Maso z candáta patří k nejkvalitnějším ze sladkovodních ryb.

 

Sumec velký:

http://www.rybsvaz.cz/pages_cz/testrz/obrazky/sumec_velky.jpg

Charakteristika:Má velmi statné protáhlé tělo , jehož přední část je v průřezu válcovitá a zadní část naopak ze stran zploštělá.Boky jsou světlejší než tmavozelený nebo tmavohnědý až načernalý hřbet.Typický znak je pár dlouhých vousů na horní čelisti a dva další páry kratších vousů na dolní čelisti.Tělo je bez šupin.Rychle rostoucí sumci dosahují v průměru velikosti 1-2 m , některé unikáty i přes 3m a váží kolem 200-300kg.

Na co ho chytit:Nejvhodnější nástražní rybkou je větší okoun , dobrou nástrahou však i lín , ouklej nebo karas.

Kdy chytat:Sumce je možno lovit po celý rok , ale v mnoha zemích je lov regulován dobou hájení.Nejlépe berou po výtěru , protože v téhle době jdou víc za potravou.

Jaké má maso:Kvalitní , ale poměrně tučné.Nejchutnější je uzené.

 

Okoun říční:

http://www.guh.cz/edu/bi/biologie_obratlovci/foto01/foto_037.jpg

 Charakteristika:Má vysoké , ze stran zploštělé tělo , v dospělosti výrazný hřbetní hrb.Hřbet je tmavozelený , zbarvení boků se pohybuje od mosazně žluté až po zelenavou , boky má pokryty pěti až devíti načernalými , širokými příčnými pruhy , které mohou být rozvětveny do písmene V nebo Y.První hřbetní ploutev , na které jsou silné trnovité paprsky , má modročernou skvrnu.Mladí okouni rostou velmi pomalu , dorůstají v průměru do délky 15-35 cm , přes 30 cm dorůstají až tak ve věku 15 let.Maximální délka je 50 cm a váha kolem 3kg.

Na co ho chytit:Nejčastěji se loví na živou rybičku nebo na žížalu , na plavanou i na položenou , dobře bere na rotační třpytky a twistry a téměř nikdy nepohrdne malou rybkou.

Kdy chytat:Některé živější a zvědavější okouny můžete chytat po celý rok , ale nejlepší doba k lovu je uprostřed léta a na podzim .Nejlépe bere po vytření.

Jaké má maso:Maso je velmi chutné a kvalitní , navíc obsahuje asi jen 2% tuku.Potíže však činí škrábání šupin , kterých má okoun poměrně hodně.

 

Štika obecná:

Obrázek “http://www.sportovni-rybolov.cz/file/zivocichove/028.jpg” nelze zobrazit, protože obsahuje chyby.

 Charakteristika:Má protáhlé tělo vřetenovitého tvaru , hlava je špičatá se zobákovytými ústy a silnými zuby.Postranní čára se táhne až k ocasnímu násadci , ale je několikrát přerušovaná .Hřbet je tmavozelený až načernalý , boky jsou zbarveny šedozelenými a žlutavými příčnými pruhy , hřbetní ploutev je u štik posunuta hodně dozadu.Průměrná délka štik je kolem 40-80cm , některé unikátní exempláře dosahují i 150 cm a váží přes 20kg.

Na co ji chytit:Štiku ulovíte nejlépe pomocí nástražních rybek , můžete použít i všechny druhy třpytek , woblerů , blýskáčů anebo gumových rybek.

Kdy chytat:Nejlépe se chytají na podzim , za chladných dnů , když ráno udeřily již první mrazíky .Období od září do ledna a také květen jsou nejlepšími měsíci.

Jaké má maso:Velice kvalitní maso , lehce stravitelné a libové.

 

Úhoř říční:

http://www.mrk.cz/images/clanky/lukas/uhori.jpg

Charakteristika:Má dlouhé tělo , které je hladovitě protáhlé , jeho slizká kůže působí naze , protože šupiny jsou nejen velmi malé , ale jsou také velmi hlunoko v kůži .Břicho je dle vývojové fáze zbarveno bíle až žlutě , ocasní a řitní ploutev vytvářejí souvislý lem a hlava má v závislosti na potravě buď špičatý nebo naopak široce zaoblený tvar.

Na co ho chytit:Na malé rybky , kousky rybího masa , žížaly , osvědčili se ale také drobní korýši.

Kdy chytat:Od poloviny dubna do konce října je nejlepší čas k lovu , vyjma nočních hodin berou v podvečer a za soumraku , zejména za teplého , dusného letního počasí , nebo také za mírného deště přes den.

Jaké má maso:Lahodné , jemné , ale dosti tučné.Maso úhoře je poměrně drahé.Zasyrova je úhoří krev jedovatá , proto vždy maso tepelně opracujte!Můžete ho také udit , marinovat či konzervovat v oleji.

 

Losos obecný

Obrázek “http://web.quick.cz/remsikj/losos-evropsky.jpg” nelze zobrazit, protože obsahuje chyby.

Charakteristika:Zbarvení hřbetu je šedavě nahnědlé , břicho stříbřitě bílé , boky jsou světle šedé , poseté několika málo černými , ale výraznými skvrnami (starší lososi).Mladší lososi mají hodně skvrn , které přecházejí v táhlé tmavé pruhy.Tělo je protáhlé se značně štíhlým ocasním násadcem , mají silně ozubenou čelist a velká ústa sahající až za okraj oka.

Na co ho chytit:Na lososy platí velké strímry , většinou bílé barvy , velká třpytka a především malé rybky.

Kdy chytat:Hlavní sezona lovu lososů trvá ve sladkých vodách od května do října - v prvních týdnech tohoto období totiž u lososů dochází k jisté formě reflexu , díky kterému je relativně snadné nalákat je na háček.

Jaké má maso:Křehké , jemné , chutné a velmi snadno stravitelné s vysokým obsahem omega - 3 a omega - 6 mastných kyselin.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Jsjwj

(Dobrý den , 19. 10. 2019 22:25)

BYLO BY DOBRÉ KDYB sem NEKDO DAL INFO OBECNĚ O DRAVÝCH RYBÁCH.!!!

Candid Ways to Farther down Blood Press

(ABooxbinogox, 12. 10. 2018 23:31)

Compression est comment robuste votre sang pousse contre les parois de vos arteres lorsque votre coeur essence pompe le sang. Arteres sont les tubes qui transportent perseverent b gerer offre sang loin de votre coeur. Chaque age votre manque de sensibilite bat, il pompe le sang par vos arteres a la reste de votre corps.
https://www.cialispascherfr24.com/tadalafil-pfizer-prix-carte/

Your Orient To Blood Pressure Numbers

(ABooxbinogox, 28. 9. 2018 14:31)

Poids est comment calleux votre sang pousse contre les parois de vos arteres lorsque votre coeur determination pompe le sang. Arteres sont les tubes qui transportent prendre offre sang loin de votre coeur. Chaque set votre moelle bat, il pompe le sang par de vos arteres a la prendre facilement de votre corps.
https://www.cialispascherfr24.com/cialis-pour-homme-ou-femme/

Costly blood press symptoms

(Aarissioky, 11. 7. 2018 12:13)

Poids est comment robuste votre sang pousse contre les parois de vos arteres lorsque votre coeur essence pompe le sang. Arteres sont les tubes qui transportent prendre offre sang loin de votre coeur. Chaque age votre manque de sensibilite bat, il pompe le sang par de vos arteres a la vacances de votre corps.
https://www.cialispascherfr24.com/cialis-dangereux-pour-le-coeur/

dobre

(hfnbhden, 22. 5. 2017 17:37)

dobre

DĚKOVAČKA

(HYMI, 16. 11. 2013 13:25)

Ahoj chlape, musím ti pochválit tvoje stránky, protože jsem si je se zájmem přečetl a při tom jsem se dozvěděl normálním lidským podáním něco o chytání dravých ryb. jsem takový rybář amatér (v ČR skoro vůbec nechytám - ale chytám ve Švédsku na dovolené a tím způsobem, že za 16 dnů si chytnu tak max. 4 ryby na jídlo, abych nejedl pouze konzervy od Hamé - říkám tomu zpestření jídelníčku). Pokud by si měl zájem o informace jak do Švédska pod stan a další informace, tak ti je mohu poskytnout (možná se ti teď momentálně nehodí, ale třeba v budoucnu by mohly. Pokud tě to zajímá, tak mrkni na můj web: www.hymi.webnode.cz - Soukromá složka - Turistika - Fotogalerie - jsou tam nějaké fotky a dále tam najdeš tzv. Itinerář - excelový soubor - plánování trasy, noclehy, benzinky, náklady na cestu apod. Do Švédska už jezdím 10 let pod stan do divočiny. Ještě jednou díky za informace na tvých stránkách. Mirek

:)

(jakub, 14. 3. 2013 14:08)

je pstruh drava ryba?

Re: :)

(Admin- Tom, 14. 3. 2013 16:45)

Jojo je :)

:)

(jakub, 14. 3. 2013 14:07)

je pstruh drava ryba?

Kiki..;)

(Admin , 16. 12. 2012 15:26)

Ahoj Kiki :)) Jo taky moc děkuju za návštěvu , na těhlech stránkách už jsem nebyl 3 roky :(( ale začínám uvažovat o tom že to rozjedu z novu a mnohem lépe :) Tom

Díky

(Kiki, 5. 12. 2012 15:01)

Ahoj chtěla bych ti moc poděkovat za to co jsi sem napsala. Nevím jinak jak bych zítra zvládla test z biologie. Ty informace jsem moc nepotřebovala ,ale to ,že jsou dravé, jak jsou velké a hlavně ty obrázky. :)

Oooo :)

(kačka a bea, 21. 5. 2012 9:41)

Děkujeme za informaci.
Zdraví vás K.K a B.J

Re: Oooo :)

(kacka, 21. 5. 2012 9:42)

jo fak ta informace je dobrá

Re: Re: Oooo :)

(Šokky, 21. 5. 2012 9:43)

joooo úplně na nic. :/ :(( divná stránka!!!!!!!

Re: Re: Re: Oooo :)

(juhhgftrzuiol, 21. 5. 2012 9:45)

co?????????????????????

delka a naco chytat

(okoun, 2. 2. 2011 19:51)

maokoun ricni az kolem 5g chyta se za kukurici sli sme statu na ribi a prvni muj ulovek byl stika obcena kolem 40 az 50cm

odpověď

(Tom, 18. 7. 2009 16:07)

ahoj jo děkuji a neboj pracuji na tom tak aby to bylo co nejrychleji .... Tom

...

(Rybář Pavel, 18. 7. 2009 16:07)

Ahoj máš ty stránky fakt moc pěkný , ale pospíšil bych si s upravováním.... fakt moc pěkné.Pavel